Chlazení v létě je dražší než topení v zimě. Řešením je venkovní stínění umístěné v roletových a žaluziových překladech HELUZ FAMILY 3in1 nosný

Chlazení v létě je dražší než topení v zimě. Řešením je venkovní stínění umístěné v  roletových a žaluziových překladech HELUZ FAMILY 3in1 nosný
HELUZ
23. 10. 2021
Žádné komentáře

Dnešní kvalitně izolované stavby velmi dobře snižují náklady na vytápění v zimě. Ovšem v létě mohou náklady na chlazení interiéru tyto výdaje za energie dost navýšit. Tepelný komfort v létě totiž v posledních letech lidé stále častěji řeší instalací klimatizace, která pak „žere“ poměrně dost. Například snížení teploty vzduchu o 1 °C je 3× až 4× dražší než její zvýšení o stejnou hodnotu.

Venkovní stínění jako řešení tepelného komfortu

Přitom dobrého tepelného komfortu v zimě i v létě lze dosáhnout poměrně snadno a z dlouhodobého hlediska úsporně, a to instalací vnějšího stínění. HELUZ přináší řešení v podobě nosných roletových a žaluziových překladů, do nichž je možné venkovní stínění doslova schovat.

Překlad HELUZ FAMILY 3in1 nosný díky své variabilitě umožňuje instalaci většiny stínící techniky od různých výrobců. Skvělé je, že se pro konkrétní druh stínící techniky nemusíte rozhodnout hned, ale klidně během výstavby nebo později při užívání domu. V každém případě zůstane v překladu dostatek izolace, aby nevznikaly tepelné mosty. Nově byl navíc překlad vylepšen použitím grafitového polystyrenu.

Cena cihel je srovnatelná se zařízením kuchyně

Cena samozřejmě nejde stanovit paušálně pro každý typ domu. Záleží na velikosti, umístění v terénu i konkrétním návrhu. Obecně lze ale říci, že cena cihel tvoří 10-15 % rozpočtu celého rodinného domu. Dá se tak srovnat například s vybavením kuchyně či větší koupelny. Rozdíl je pouze v tom, že na rozdíl od vybavení koupelny a kuchyně, hrubou stavbu postavíte pouze jednou. Měla by proto být co nejkvalitnější.

Proč je venkovní stínění tak efektivní

Důvodem, proč je venkovní stínění o tolik efektivnější než stínění vnitřní, je fakt, že rolety, žaluzie či screeny zabrání slunečním paprskům dostat se vůbec ke skleněným tabulím oken a balkonových dveří. Sklo se díky tomu nezahřeje a tím pádem nepřenáší teplo do interiéru.

Díky kompletnímu cihelnému systému HELUZ tak můžete překlad pro venkovní stínění zabudovat už do hrubé stavby. Není tedy třeba ho následně přidělávat z vnější strany domu a porušovat jeho fasádu ani narušovat vzhled domu.

Jaké výhody překlad HELUZ FAMILY 3in1 nosný přináší?

Překlady jsou zabudovány do stavby jako již z výroby hotový celek. Tvoří ho nosná žebra, optimalizovaný tvar tepelné izolace, dutina pro stínící techniku a cihelný obklad pro ideální zhotovení omítek. Druhá generace je navíc vylepšena grafitovým polystyrenem s výrazně lepšími tepelně izolačními schopnostmi.

Tato druhá generace také disponuje variabilní velikostí vnitřního prostoru. Jednotlivé části izolace se z vnitřní schránky překladu vytahují postupně a vnitřní prostor se tvarově i rozměrově přizpůsobuje typu stínící techniky, kterou si vyberete. Tento vnitřní prostor však může také zůstat vyplněný izolantem. Výsledkem tedy je, že můžeme použít jediný typ nosného překladu a pro konkrétní typ stínění se rozhodnout kdykoliv později. Nemusíme tedy předem rozhodnout, zda a jaké budeme na domě chtít žaluzie, rolety či screeny.

Překlad HELUZ FAMILY 3in1 nosný je určen pro jednovrstvé zdivo z tepelně izolačních cihel HELUZ FAMILY. Je plně skrytý pod omítkou a instalovat ho můžeme i pro vyšší okna či balkonové dveře. Překlad je také přizpůsoben pro elektrické ovládání.

„PŘEKLAD HELUZ FAMILY 3in1 nosný je dodáván na stavbu plně vybavený izolantem. Nikdo s ním nemusí nic dělat, lze ho osadit, zazdít a získat nosnost a tepelně izolační vlastnosti, jako kdyby stavebník použil klasické nosné překlady 23,8. Kdykoli se ale může rozhodnout namontovat zastínění. Tento překlad mu to umožní díky možnosti postupně vytahovat jednotlivé díly izolantu, čímž stavebník postupně získá prostor pro žaluzii, malou roletu anebo i velkou schránku pro roletu. V každé fázi tedy v překladu zůstává maximum izolantu pro dané řešení.“

Překlad HELUZ FAMILY 3in1 nosný je důležitým prvkem pro nízkoenergetické stavby i pasivní domy. Získáte s ním nejen tepelný, ale i akustický komfort. Překlad má masivní betonovou část a v žádném případě neoslabuje zdivo. Tvoří ho beton, keramika a tepelné izolace, díky čemuž je také trvanlivý. Přístup pro montáž a údržbu stínící techniky je snadný, a to i přesto, že se skrývá pod omítkou a na fasádě není vidět.

Montáž překladu je jednoduchá a rychlá. Je dodáván na paletě, která umožní osadit ho nad otvory přímo hydraulickou rukou z dopravního prostředku, případně pomocí jeřábu. Překlady na celý dům můžete namontovat během pár hodin.